Aile İletişim Problemleri

Proje Açıklaması

Aile İletişim Problemleri Ankara

İnsanların hayatta en çok sevdiği şey çocukları olsa gerek. Ancak, uğruna her türlü fedakârlığı yapmaktan kaçınmadıkları çocuklarıyla birçok sıkıntıyı ve kaygıyı yaşayabilen ebeveynler, bazen çıkmaza girebiliyor. Aile iletişim problemleri Ankara ofisimize de sıklıkla anne- baba/ çocuk üçgeninde gelişen iletişim problemleri başvuruları yapılıyor. İletişimde kopukluk, baskıcı bir ortam ve sosyo-kültürel faktörler sebebiyle ebeveynler çocuklarının davranışlarından şikâyetçi olarak geliyorlar. Ancak, Aile iletişim problemleri varlığında asla tek taraflı “sorunlu birey” yoktur, her iki tarafta da soruna zemin hazırlayabilir. İşte, aile iletişim problemleri Ankara merkezimizde karşılıklı iletişim kurmayı öğrenme ve var olan problemleri yapıcı bir yaklaşımla çözmeyi sağlıyoruz. Aile iletişim problemleri hakkında en çok merak edilen konulardan olan; Aile İletişim problemleri nelerdir, aile ve çocuk arasında yaşanan problemler nasıl çözülür, Aile iletişim problemleri danışmanına ne zaman gitmeli ve Aile iletişim problemleri danışmanlığı hangi yöntemleri kullanarak çözüm sunar gibi birçok konular hakkında bilgiye bu yazı sayesinde sahip olabileceksiniz.

Aile İletişim Problemleri Nedir? Aile İletişim Problemleri Neleri Kapsar?

Aile kavramı; toplumun temel yapısını oluşturan oldukça önemli bir kurumdur. Birlikte mutlu bir evliliğe “Evet” diyerek başlayan çiftler gelecekte çocuk sahibi olduklarında birçok problemle ister istemez karşılaşabilmekte ve bu süreci yönetemediklerine aile içi iletişim kopukluğu ile karşı karşıya kalabilmektedir. Aile iletişim problemleri olarak da adlandırabileceğimiz ailedeki iletişim sorunları mutlak suretle çözülmesi gereken problemlerdendir. Mutlu bir evde büyüyen çocuklar hem kendine hem de çevresindekilere sevgi ve saygıyla yaklaşır. Bu nedenle, çocuğun duygusal gelişimsel ve fiziksel gelişimi için aile iletişim problemleri biran önce çözülmelidir.

Anne-babalar, çocukları için belirli bir kurallar bütünü belirler ve çocuklarının da bu kurallara uymasını bekler. Ancak, ergenliğe erişen genç yetişkinler büyüdüklerini izah etmek amacıyla birçok kuralı tolere etmek isteyebilir ve buda çatışmaya yol açabilir. Kimi zaman gereksiz kurallar ve fazla baskıcı bir rol- modele sahip olan baba yada anne çocukta psikolojik ve fizyolojik olumsuz olgulara sebep olabilir. İşte bu noktada, çocuk kendi uysal yada sakin kişiliğinden çıkarak agresif, sinirli ve mutsuz bir bireye dönüşebilir. Ankara Aile İletişim Problemleri Danışmanlık hizmetimizden faydalanan çoğu aile gibi aile içi iletişim sorunu yaşayan ebeveynler çocuklarından şikâyetçi olarak gelirler. Ancak, yapılan görüşmeler ve değerlendirmeler sonucunda ailelerin iletişim modellerini kurarken yaptığı hatalar ve gelişen sonuçlar ortaya çıkarılır. Bu nedenle; aile iletişim problemleri, hem ebeveynlerin çocukla ilişkisini ortaya koyarken, çocuğun yaşadığı diğer sıkıntıların kaynağını da bizlere gösterebilir.

Ankara Aile İletişim Problemleri Danışmanına Ne Zaman Başvurmalısınız?

Çocuklarımız ne kadar bizi üzse de, yâda hatalı davranışlarda bulunsa da onlar elbette vazgeçilmezlerdir. Ancak, unutmamak gerekir ki çocuklar için aynı durumlar söz konusu değildir. Olumsuz iletişime maruz kaldığında, baskıdan bunaldığında, aile iletişimini çözülemez bir sorun olarak gördüğünde ilk olarak aile bağlarını zayıflatıyor, konuşulacak kişiler listesinden sizleri çıkartıyor ve tam bağımsızlık aldığında sizi hayatlarından çıkarmaya karar verebiliyor. İşte, gözünüz gibi baktığınız çocuklarınızın gelecekte yanınızdan yitip gitmesini ve bağlarınızın kopmasını istemiyorsanız aile iletişim problemlerinizi en erken sürede kabul etmeye ve çözüm aramaya başlayın. “Hangi durumlarda aile iletişim problemleri danışmanına başvurmalıyız?” diyenlere maddeler halinde izah edelim.

 • Çocukların agresif, öfkeli ve değişken davranışları söz konusu olduğunda
 • Çocuğunuza faydalı olacak herhangi bir konuyu kabul ettiremediğinizde
 • Çocuğunuzla kurduğunuz bağın iyice zayıfladığını gördüğünüzde
 • Eşinizle çocuğunuz arasında çeşitli sebeplerle kaldığınızda
 • Baba- çocuk ilişkisinde dengeyi kuramadığınızda
 • Anne- çocuk ilişkisinde yaşanan tüm problemlerde
 • Ergenlik problemlerinde, Aile İletişim Problemi Danışmanı sizlere yardım edebilir.

Aile İletişim Problemleri Danışmanlığında Hangi Yaklaşımlara Başvurulur?

Aile bireyleri arasında yaşanan tüm olumsuzlukların %90’ı iletişim kuramama yâda kendini ifade edememeden, kalıplardan çıkamama probleminden meydana gelmektedir. Sevgi ve saygı ortamında büyümeyen çocuklar, ilerde aile içi iletişim sorunlarına kendi davranışları yâda sorunları ile dâhil olarak problemleri daha da katlayabilmektedir. Ebeveynler kendi iletişim problemlerinin yanı sıra çocuklarıyla kuramadıkları iletişim sebebiyle problemler yaşamakta ve çatışmaktadır. İşte bu durumlarda aile bireyleri, birbirleriyle olan problemlerini çözebilmek ve daha iyi bir aile ortamına kavuşmak için Aile Danışmanlığına başvurmaktadır. Aile iletişim problemlerinde uzman olarak görev alan ben gibi danışmanlar ise ailenin problemlerini dinleyerek, en uygun yaklaşımla problemi çözmeyi planlar. Aile terapileri genelde en çok başvurulan terapi yöntemi olmakla birlikte bütüncül yaklaşımlarla da sorunlar çözümlenmeye çalışılır.

Aile terapisi ise büyük ölçüde sistemik terapi yaklaşımını içermektedir. Aynı zamanda, aile terapilerinde bilişsel davranışçı terapi ve psikodinamik yaklaşımdan etkilenmekte mümkündür.

Ankara Aile İletişim Problemleri Danışmanlığı ile Ne Kazanırsınız?

Farklı bir iletişim yöntemiyle, olumlu dil ve davranış kalıplarıyla yepyeni bir aile içi iletişim deneyimi için Aile iletişim problemleri danışmanlarına mutlaka başvurmanızı öneriyoruz. Aile iletişim problemleri danışmanlığı sizlere;

 • Çocuğunuzla yaşadığınız tüm problemlerin kaynağını öğrenebilir
 • İletişim engellerini yapıcı ve yıkıcı olmak üzere öğrenir ve bunların problem oluşumundaki etkenlerini fark edebilir
 • Yapmacık kabul davranışının ne olduğunu yâda ilişkiniz için tehdidini öğrenebilir
 • Tutarlılık kavramını ve tutarlı davranmanın çocuk ilişkisinde sanıldığı kadar da önem arz etmediğini öğrenebilir
 • Çocukları dinlerken nasıl dinlemeniz gerektiğini öğrenebilir
 • Duyguları nasıl tanımanız ve yönetmeniz gerektiğini öğrenebilir
 • “Ben” mesajlarının iletişimi nasıl etkilediğini öğrenebilir ve aile içi iletişiminizi yepyeni bir iletişim modelinde kurarak nasıl yönetebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Sizde Çocuklarınızla ve Eşinizle Kaliteli Bir İletişim Kurabilmek ve Saygı Çerçevesinde Yaşamak İçin Bize Ulaşın!

Ankara aile iletişim problemleri konusunda daima sizlere birçok konuda hizmet verdiğim merkezimde, aile iletişim problemlerinize de çözümü birlikte getiriyoruz. Anne-baba ve çocuk ilişkisi çerçevesinde yaşadığınız problem her ne olursa olsun, sizlere sunacağım terapilerle bunların üstesinden gelebileceğinize inanın.

Sevgiyle ve saygıyla kalın…

Şimdi Ara!
Yol Tarifi