Aile ve Çift Terapisi

Proje Açıklaması

Aile ve Çift Terapisi Ankara

Aile kavramı her toplum için çok önemlidir ve aile kurumunun devam etmesi konusunda devlet tarafından da destekler sağlanmaktadır. Boşanma gibi durumlarda çiftleri günümüzde aile terapilerine yönlendiren devlet, boşanmaların azalması ve aile kurumunun devam etmesi hususunda gereken her şeyi yapmaktadır. Aile ve çift terapisi kavramı günümüzde daha da yaygınlaşmış ve faydaları da git gide bilinmektedir. Aile bireyleri arasına yaşanan yâda çiftler arasında geçen tüm çatışmalar ve kavgaları konu edinen “Ankara Aile ve Çift Terapisi” hakkında birçok bilgiyi sizinle paylaşacağız ve Aile ve Çift Terapisi nedir, Aile ve Çift Terapisi hangi durumlara yardımcı olur, Aile ve Çift Terapisinin amaçları nelerdir, Aile ve Çift Terapisi ne kadar sürer, Aile ve Çift Terapisi nasıl yapılır ve Aile ve Çift Terapisinde başvurulan yaklaşımlar nelerdir? konularında da Psk. Aysun Devran’ın deneyimlerinden ve bilgilerinden faydalanacağız.

Aile ve Çift Terapisi Nedir?

Toplumun yapıtaşlarından birisi olan ailenin sürdürülebilirliği zaman zaman zor olabilmekte ve eşler arasında anlaşmazlıklar olabilmektedir. İletişim kopukluğu, “ben” cümleleri yâda beden dilini yanlış kullanmak gibi birçok sebepten dolayı eşler birbirlerinden soğumakta ve boşanmayla karşı karşıya kalmaktadır. Devlet tarafından da boşanmaların önüne geçilmesi adına birçok çalışma başlatılmış ve Aile & Çift terapileri önerilmeye başlanmıştır.

Dönemsel olarak ilişkilerde problemlerin yaşanması olağan bir durum. Zaten, her şeyin güllük gülistanlık gitmesi diye bir şey de söz konusu olamaz. Ancak, için işinden bir türlü çıkamayan ve ilişkilerini tekrar eskisi kadar iyi kuramayan eşler, Aile terapisi desteği ile yeniden iletişim kurmayı öğrenir ve sorunlarını çözme becerileri edinirler.

Aile ve çift terapisi kavramı aslında iki ayrı hedef kitlesini ele alır. Aile terapileri evli çiftler ve çocuklarıyla ilgili problemlerin çözümüne hedeflenirken, çift terapileri; sevgili, nişanlı yada boşanmış çiftlerin yeniden birlikte olabilmesini yada evlilik kararını alabilmeleri konusunda destek verebilir. Yani, Aile terapisi aile temelinin oluşmasından sonra anne- baba ve çocuk ilişkisi üzerine yaşanan sorunların çözümünde aktif rol alırken, çift terapisi henüz daha evlilik öncesindeki birlikteliklerdeki yaşanan problemleri ele alır.

Aile ve çift terapisini genel olarak açıklamak gerekirse; Çift yâda aile üyeleri arasındaki iletişim kalitesini arttırmak ve çatışmaları nasıl yok edebileceklerini öğrenme konularında yardımcı olan bir terapidir.

Aile ve Çift Terapisi Hangi Durumlarda Yardımcı Olur?

Aile içerisinde yaşanan anlaşmazlıkları ve şiddetleri ele alan Aile ve çift terapisi, bireylerin neden bu davranışlarda bulunduğunu temelden başlayarak inceler. Bireylerin psikolojik rahatsızlıkları dahi olsa terapist bunu bulundukları çevre ortamında değerlendirmeye alır. Genel olarak aile ve çift terapisinde;

 • Çocukların değişen davranışları endişe uyandırıyorsa sebepleri araştırılır ve çözüm yoluna gidilir.
 • Okul başarısızlıkları, sorunları yâda diğer okulla ilgili konularda çocuğun bu probleminin yaşamasındaki faktörler ele alınır ve çözümlenmeye çalışılır.
 • Madde bağımlılığından kurtulmak isteyen aile bireylerini desteklemek ve çözüm üretmek için aile terapistleri hizmet verebilir.
 • Aile üyeleri gelecekte büyük bir değişim yaşayacaksa ve bundan dolayı sorun yaşayacaklarına inanıyorsa aile terapisti desteği alabilirler.
 • Boşanma, evlat edinme gibi durumlarda doğru kararı verebilme yada düzeltebilme çabası için de aile ve çift terapisine başvurulabilir.
 • Doğal afetler sonrasında aile bireylerini desteklemek ve krizleri önleyebilmek için çözüm önerileri yine aile terapisti ile sağlanabilir.
 • Aile bireyleri arasındaki iletişimi kuvvetlendirmek, bağları sağlamlaştırmak ve mutluluğu getirecek “biz” cümlelerini tüm aile bireylerinin edinmesini sağlamak amacıyla terapistler hizmet verebilir.

Aile ve Çift Terapisi Ne Kadar Sürer?

“Aile terapisi ne kadar sürer? “ sorusu eminiz ki sizin en çok merak ettiğiniz konulardan birisi. Aile terapilerinin süreleri, tıpkı gribin farklı kişilerdeki iyileşme sürecine benzetilebilir. Bir probleme karşı siz ve sizin aileniz olumlu yanıt veriyorken ve terapi sayısı azken, bir diğer ailede uzun terapi seansları gerekebilir. Bu nedenle, aile terapisinin hangi sıklıklarla ve kaç dakika süreceğine, ailelerin içinde bulunduğu durum ve ihtiyaçlarına göre karar verilir.  Genel olarak sürelerden bahsedecek olursak;

 • Haftada bir yâda iki defa Aile ve Çift terapisi uygulanabilir.
 • Aile terapisi alacaklar için çifte seans yani 1,5 saat çok daha makuldür. Bireysel terapiler ise ortalama 50 dakika sürer.
 • Ortalama 8 ila 21 seans olan aile ve çift terapisi, sizin ihtiyaçlarınıza göre daha uzun ya da kısa süreli olabilir.
 • Sosyal organizasyonlar aracılığıyla sizlere sunulan aile terapisi hizmeti, seanslarla kısıtlanabilir.
 • Çocuk koruma gibi kurumlardan gelen talepler doğrultusunda aile bireyleri zorunlu seanslara da katılabilir.

Aile ve Çift Terapisi Nerelerde Uygulanır?

Ankara Aile ve çift terapilerinin uygulandığı yerler;

Psikoterapi hizmeti veren terapistler kendi özel bürolarında da aile ve çift terapisi yapabilir. Bunun için eğer ki yeterli odaları ve ortamları söz konusu ise psikoterapistlerin özel büroları aile ve çift terapisi için uygun alanlar olabilir.

Psikolojik danışmanlık merkezleri, hastanelerin ve kliniklerin psikoterapi servisleri de aile ve çift terapilerinin uygulandığı yerler olarak sayılabilir. Ayrıca, sosyal kurumlar ( kadın sığınma evleri, uyuşturucu bırakma merkezleri) psikoterapi hizmetlerini sunulabilir.

Ankara Aile Terapisi ve Çift Terapisi Nasıl Uygulanır?

Diğer psikoterapi yaklaşımlarından farklı olan Aile terapisi ve Çift terapisinde bir kişiye değil, ailenin tümüne odaklanılır. Örneğin, işinde başarısızlık yaşayan bir bireyin ailesindeki aile ilişkileri gözden geçirilir. Aile bireylerine, başarısızlık yaşayan bireyin nasıl desteklenebilineceği konusunda destekler verilebilir.

Aile terapistleri aile ve çift terapisini uygularken, aile bireyleri arasındaki iletişimi yönetir. Yaşadıkları zorlukları ifade etme konusunda aile bireylerine destek olan terapistler, davranış ve sözlerdeki yanlışlıkları da o anda müdahale ederek kısa sürede iletişimi aksatan engelleri de ortadan kaldırır. Birbirlerini anlama konusunda yollar çizen aile terapisti, birbirlerini anlayarak nasıl çözüm bulabileceklerini düşünmeleri konusunda aile bireylerini teşvik eder.

Aile ve Çift Terapisinin Faydaları

Aile terapisi, aile içerisinde birbirlerini önemseyen ancak anlaşamayan kişilere, tamamen tarafsız bir ortamda kendini anlatmayı sağlar. Bu nedenle, aile ve çift terapilerinin hem sorunları çözme hem de aile bireyleri arasındaki iletişimin yeniden kurulması gibi birçok faydası vardır.

 • Aile ve çift terapisi ile çiftler arasındaki anlaşmazlıklara yepyeni bakış açılarıyla bakılır ve ileriki dönemlerde bu bakış açılarını yeniden kurabilme becerisi, çiftlere öğretilir.
 • Aile ve çift terapisinde ilişkilerin daha da kötüleşmesine engel olarak olası ayrılıkları ortadan kaldırabilir.
 • Yeme hastalıkları, madde bağımlılığı yâda diğer durumlar söz konusu olduğunda aile ve çift terapisi bireysel terapilerden daha da faydalı olabilmektedir.
 • Birbirini dinleme, saygı duyma ve sevgiyle yaklaşma gibi bir ilişkinin temel gereksinimleri sağlanabilir.
 • Boşanmaların yada ayrılmaların önüne geçilerek, aile kurumunun daha sağlam temellerle devam etmesi, aile ve çift terapisi sağlanabilir.

Aile ve Çift Terapisinde Başvurulan Yaklaşımlar Nelerdir?

Aile ve çift terapilerinde çiftler yâda çocuklar arasında yaşanan problemlerin çözümü için birçok yaklaşıma başvurulabilir. Örneğin, bilişsel davranışçı aile terapisinde bireylerin uyumsuz davranışları, düşünceleri ve duygularının yarattığı problemler kendilerine aktarılır. Danışanların kendi negatif yönlerini görmesi ve kabul etmesini amaçlayan terapistler, olumlu yönde değişim için çabalarlar.

Ankara Aile ve Çift Terapisi Konusunda Uzman Psk. Aysun Devran Sizi Bekliyor!

Yaşam döngüsü içerisinde çeşitli olaylarla karşılaşabilir ve ilişkilerinizde bu olayların etkisiyle başarısız olabilirsiniz. Gerek eş gerekse de nişanlınızla yaşadığınız tüm problemlerin bir çözümü olduğunu unutmamanızda fayda var. Aile bireyleri arasında yaşanan çatışmalar, çocuk problemleri ve boşanma gibi üzücü durumlarda aile ve çift terapisi uzmanı olarak sizlere yardım edebilmenin mutluluğunu yaşıyorum. Daha mutlu bir hayat ve kaliteli bir ilişki için size bir telefon kadar uzaklıktayım.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi