EMDR Terapisi

Proje Açıklaması

EMDR Terapisi Ankara

Yaşadığımız travmalar yâda olayları unutmak çoğu zaman mümkün olmuyor. O kötü günleri unutamıyor ve yaşamakta olduğumuz hayattan zevk alamayabiliyoruz. Bu sorunlar silsilesine eklenen bir dizi problem de iyice dünyadan ve yaşamdan kopmaya yol açabiliyor. Mutlu ve huzurlu bir yaşama yeniden kavuşmak için çareler arayanlar EMDR Terapisi ile yaşadıkları kötü şeyleri hafızalarından adeta siliyorlar. EMDR Terapisi nedir, EMDR Terapisinin gelişimi, EMDR Terapisi ile hangi sorunlar çözümleniyor, EMDR Terapisi ne kadar sürüyor gibi merak edilen tüm sorulara bu makalede ulaşabilecek ve Ankara EMDR Terapisi için Psk. Aysun Devran’dan EMDR Terapisine dair her şeyi öğrenebileceksiniz.

EMDR’nin Açılımı Nedir?

1987 yılında Dr. Francine Shapiro tarafından keşfedilen EMDR, güçlü ve etkili bir psikoterapi yaklaşımı olarak biliniyor. Türkçe anlamı ise Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden işleme olarak kabul görüyor.

EMDR Nedir?

Her yaşta ve çeşitlilikteki hastalığa sahip bireylerde gözlemlenen psikolojik rahatsızlıkların çözümü için kullanılan bir psikoterapi yöntemidir EMDR. 2 milyon kişide yer alan farklı tiplerdeki tüm psikolojik rahatsızlıklara alternatif çözümler sunabilen EMDR Terapisi Ankara’da da sıklıkla uygulanan bir tedavi yöntemi. Psikolog olarak ben de Ankara EMDR Terapisi uygulayıcılarındanım ve birçok rahatsızlığı kısa sürede EMDR terapisi ile ortadan kaldırmak mümkün diyebilirim.

Travmaya maruz kalmış kişiler üzerinde denenen EMDR terapisi, günümüze kadar gelmeyi başardı. Dünya terapistlerinin dikkatini çeken EMDR terapileri katkılarla birlikte daha da geliştirildi ve bütüncül bir terapi olarak bizlerin uygulamalarına dahil oldu.

EMDR Terapisi İle Hangi Problemler Çözümlenebiliyor?

Bugün, hayatımızda yaşadığımız her tıbbi rahatsızlığın elbette bir tedavisi var. Ancak, o tedaviden faydalanabilmek için tanının doğru olması gerekiyor elbette. Psikolojik hastalıklarda da bu durum geçerli diyebiliriz. Çünkü kişi yâda kişilerin problemleri kendisinden yâda çevresinden kaynaklanabildiği gibi geçmişinden de kaynaklanabilir. Örneğin nasıl ki Aile terapisinde tek bir birey üzerine değil ailenin üzerine yoğunlaşıyorsak, psikolojik problemlerinde tanısında doğru tedavi yöntemine yoğunlaşmalıyız.

 • Doğal afetler
 • Büyük kazalar
 • Kayıplar
 • Savaş
 • Taciz
 • Tecavüz
 • Aldatılma
 • Şiddete maruz kalma
 • Tehdit edilme
 • Rehin alınma
 • Ölümler
 • Cinayetler
 • Okulda yaşanan herhangi bir travmatik olay
 • Sevgisizlik
 • Aşağılanmalar
 • Reddedilmeler
 • Başarısızlıklar
 • Aile içi yaşanan travmatik olaylar gibi birçok anıya dair problemler EMDR Terapisi ile çözülebiliyor.

EMDR Terapisinde Neler Oluyor?

EMDR teorisi, “Adaptif Bilgi İşleme” Modelini baz alır. Bu modelde beyin; deneyimler sonucunda oluşan bilgileri işler ve bunları işlevselleştirir. Duygudan düşünceye, imgeden kokuya kadar tüm bilgileri işleyen beyin ilişkili anılarla bağlantı kurar. Böylece, gelecekteki tepkilerimizin temellerini atmış oluruz. Ancak, burada dikkat edilmesi gereken nokta bu sistemin normal olarak çalışıp çalışmadığıdır. Travmatik yâda benzer derecede sorunlar yaşandığında, “ilişki kurma” sisteminde bozulmalar görülebilir. Yeni bilginin işlenmesi ve o andaki duruma adapte olamaması sonucunda akıl sağlığına aykırı sonuçlar çıkabilir. Beden duyumları, sesler, imgeler çünkü geçmişteki anıları tetikler ve kişi o anıyı tekrar anımsayabilir.

EMDR yaklaşımına göre tüm rahatsızlıklarda kişilik özelliklerinin haricinde uyum bozucu ve olumsuz anılar vardır. Sınav öncesi gece karın ağrısı gibi semptomlarla ortaya çıkan problemler EMDR’de aslında bir dışavurum olarak kabul edilir. Bu nedenle EMDR’de beynin zamanında yapmakta zorlandığı yâda engellediği her şeyi yapması sağlanır. Geçmişte kalmış bir anı ile diğer anılar arasında ilişki kurulması esnasında EMDR ile danışan olayı olumlu yönde farklı perspektiflerden görmeyi öğrenir.

EMDR Terapisi Nasıl Uygulanır?

Geçmişteki anıların yeniden canlanması konusunda yaşanan problemleri çözmek amacıyla yapılan EMDR terapisinde 8 aşama vardır. Geçmiş, şimdi ve gelecek olmak üzer 3 yönlü bir protokol uygulanan EMR terapisinde geçmişteki travmatik anıların tekrar gündeme gelmesi ve duyarsızlaşma çalışmasının yapılmasını, şimdiki zamanda görülen semptomların ortadan kaldırılması ve gelecekteki karşılaşılacak olası sorunlar için de olumlu davranış değişikliklerinin sağlanması hedeflenir.

Psk. Aysun Devran : “EMDR Terapisi Ankara kliniğimde bu terapiyi nasıl yaptığıma dair bilgi vermekte fayda görüyorum.”

İlk olarak danışanın geçmişiyle ilgilenir ve sorunu birlikte tespit ederiz. Sorunların temeli olan tüm anıların ile ilgili hedefleri belirler ve tedavi planlamasını yaparız. EMDR hakkında bilgilendirdiğim danışanlarımla” duyarsızlaştırma” çalışmaları yaparım. İşleme sırasında beynin her noktası aktif olarak çalışır. Her setten sonra danışa mutlaka zihninden geçenleri sorar ve işlemeyi kontrol ederim. Bir olayla ilgili pişmanlık, keşke gibi olumsuz düşüncelerden danışan daha az etkilenene kadar bu setler sürdürülür. Pozitif olarak ortaya çıkan tüm düşünceler pekiştirmek amacıyla setler tekrarlanır. Beden tarama da ise rahatsızlık yaratan duyumlar varsa işlenmesi mutlaka sağlanır. Bu aşamadan sonra ise terapist olarak bizler danışanlarımıza mutlaka feedback ( geri bildirim) veririz. Bu aşamaların en sonunda ise ulaşılan pozitif sonuçların gerçekten danışan tarafından kabul edilip edilmediği kontrol edilir.

Yaşanmış tüm travmatik olayların geçmişte ve yakın zamanda verdiği rahatsızlıklar üzerine çalışıldığında ortaya çıkan tüm semptomlarda büyük ölçülerde yok olacaktır. Ancak, semptomlar tekrar tekrar tanır ve ortaya konan durum ile birlikte anılar tekrar işlenme aşamasına alınır. Bu sayede; geçmiş, şimdi ve geleceğe dair tüm semptomlar tamamen yok edilme aşamasına getirilir.

EMDR Terapileri Ne Kadar Sürer?

Kısa süren terapiler listesinde sayılabilen EMDR terapilerinin ne kadar süreceği danışana bağlıdır. Danışanın psikolojik durumu, yaşam koşulları, travmaların sayısı ve dolayısı ile etkileriyle ilgili olarak EMDR terapilerinin süreleri değişebiliyor.

Ankara EMDR Terapisi Desteği Alın, Mutlu Bir Hayata Merhaba Deyin!

Hayatta her şeyi yaşamak ve bu yaşadıklarımızdan da olumsuz olarak etkilenmek mümkün. Hayata sımsıkı bağlanmak ise bu süreçte yapılması gereken en doğru şey olsa da bazen yapamayabiliyoruz. Zaman içerisinde biriken olumsuz duygular, düşünceler ve anılar hem şimdiki zamanı hem de geleceği olumsuz etkilemeye devam ediyor. Ailevi huzursuzluklar, sosyalleşememe, güvensizlik gibi çeşitli problemleri beraberinde getiren olumsuz anılar çözümlenmediğinde hayatta problemler yaratmaya devam ediyor. Sizin de çözümleyemediğiniz, geçmişten bugüne kadar birlikte yaşadığınız problemler ve anlatamadıklarınızdan dolayı yaşadığınız psikolojik rahatsızlıklarınız varsa birlikte EMDR terapileri ile çözebiliriz. Bir telefon kadar uzağınızdayım…

Şimdi Ara!
Yol Tarifi