Aile Danışmanlığı

Proje Açıklaması

Aile Danışmanlığı Ankara

Evlilik birliği içerisinde yaşanan tüm problemlerin çözümü mutlak suretle vardır. Çiftler arasında yaşanan anlaşmazlıkların temeline tarafsız bir şekilde inildiğinde, bu sorunların çözümü mümkün olabilmektedir. Aile Yasası ( Family Law Act) çevresinde verilen “Danışmanlık Hizmeti, evlilik çatısı altında anlaşamayan çiftlerin sorunlarının ve varsa çocuklarla ilgili problemlerin çözümünü amaçlar.  Ankara Aile Danışmanlığı olarak bu yazımızda Aile danışmanlığı nedir,  Aile Danışmanlığının hizmet alanları nelerdir, Aile Danışmanlığında çift terapilerinin önemi nedir, Aile danışmanlarına ne zaman başvurulmalı gibi soruların yanıtlarını bulabilir ve dilerseniz randevu alarak tüm sorunlarınızın çözüme kavuşması için ilk adımı atabilirsiniz.

Ankara Aile Danışmanlığı Nedir?

Eşler arasında yaşanan tüm sorunları ele alan Aile Danışmanlığı hizmeti, anlaşmazlıklardan boşanmaya kadar birçok konuyu ele almaktadır. Çiftler arasında evlilik bağını sürdürecek duygusal yâda mantıksal bir yakınlık kalmadığında, boşanma gündeme gelebilir. Boşanma kararı alan çiftler ise çocuklarıyla ilgili kararları almak için yine Aile Danışmanlığına müracaat edebilir. Yani Aile Danışmanlığı, resmi evliliklerde yaşanan problemlerin yapıcı bir şekilde çözüme kavuşması ve varsa çocukların yeni yaşam düzenlemelerini & bakımını kararlaştırmak için danışanlara doğru yolu gösteren bir müessesedir.

Çözülebilecek problemlerin, iki taraftan doğan anlaşmazlıklar sebebiyle çözülmemesi aşamasında Aile Danışmanlığı, kesin çözümü taraflara sunabilir. Zira, her iki tarafta kendi bakış açısıyla problemleri aksettirdiği için sorunun çözümü genelde mümkün olamamaktadır. Ancak, Aile Danışmanlığı ile kişiler birbirlerini saygıyla dinlemeyi, bakış açısını görmeyi ve sorunun çözümüne yönelik konuşmayı öğrenir.

Aile Danışmanının Görevleri

 • Çiftlerin birbirlerini saygıyla dinlemesini sağlamak
 • Sorunun kaynağını her iki tarafında net olarak koymasını sağlama
 • Duygu ve düşünceleri daha açık bir ifadeyle dile getirmeyi sağama
 • Kişilikleri olduğu gibi kabul etmenin önemini anlatma
 • İncitici, hakaret vari yâda diğer davranış çeşitlerini minimuma indirmeyi sağlama
 • Beklentileri en açık dille anlatmayı ve sadece soruna yönelik konuşmayı sağlama konusunda Aile Danışmanı saydığımız tüm bu görevlere sahiptir.

Aile Danışmanlığı’nda bireyler değil, bireyler arasındaki ilişki yada iletişimin kaynağı incelenir. Bu nedenle, kişilerin çözüme gidebilmesi için sahip olması gereken davranış biçemleri hakkında da sorumluluk sahibidir.

Aile Danışmanlığının Hizmet Alanları Nelerdir?

 • Aile içi çatışmalar
 • Boşanma süreçleri
 • Velayet konuları
 • Flört ve aldatma sorunları
 • Anne- baba ile çocuk ilişkileri
 • Ölüm
 • Kronik hastalıklar
 • Aile bireyinin evden ayrılması
 • Anne- baba ile çocukların iletişim problemleri

Aile Danışmanlığı ve Bireysel Terapinin Farkı

Evliliklerinde sorun yaşayan yâda çocuklarıyla ilgili çözemedikleri şikâyetleri olan ebeveynler sıklıkla bireysel terapiye yönelirler. Ancak, gerçekten verim alamadıkları aşamada Aile Danışmanlığı’na yönelirler. Çünkü, bireysel olarak kişileri ala alarak sorun çözmeyi değil aileyi ele alarak sorunları çözmeye çalışan Aile Danışmanlığı, bireysel terapilerden farklıdır. Ailenin tümüyle ilgilenen Aile Danışmanları her bireyin aile içerisindeki rollerini ve sorumluluklarını inceleyerek problemin çözümüne gider. Çünkü, bireysel terapide “sorunlu” olarak kabul edilen kişi üzerine yoğunlaşır ve terapi, bireyle terapist arasında gerçekleşir.

Aile danışmanlığı hizmetinde yani aile terapisi süresince seanslar tek bir bireyle yapılmaz. Tüm aile bireylerinin katıldığı aile terapisinde bazı durumlar söz konusu ile aileye etki eden diğer aile üyeleri ( hala, dede, amca, teyze vs.) seansa alınır. Çünkü, aile danışmanlığının en önemli hedefi, aile birliğinin sorunlar karşısında yeniden kenetlenmesini sağlamak amacıyla bireylerin birbirleriyle olan iletişimini kuvvetlendirmek ve iletişim kurma konusunda yeni beceriler kazandırmaktır.

Aile ve Çift Danışmanlığına Genel Bir Bakış

Aile Danışmanlığı Ankara

Aile danışmanlığı Ankara, çift danışmanlığından hem teoride hem de uygulama konusundaki farklılıklar sebebiyle ayrılır. Aile danışmanlığı; aile kurumunun temelini sarsacak durumların varlığında, bu sorunların yok edilmesi yönünde aile bireyleri ile gerekli adımları atma konusunda hizmet verir. Yani, aldatma gibi hazin bir vaka sonucunda çiftler ayrılma aşamasına gelmişse, bu sorunu düzeltmek için yapılabilecek bir şeylerin olup olmadığı konusunda Aile danışmanlarına müracaat edebilirler. Aile Danışmanlarının önderliği ile çiftler birbirlerini en iyi şekilde dinlemeyi sağlayarak, hatta zaman zaman kendi hatalarını da kabul ederek bu tarz problemleri kendi içlerinde çözüme kavuşturup, aile müessesini devam ettirme kararı alabilirler.

Aile müessesesi eğer ki aile terapilerine rağmen düzeltilmeyecek derecedeyse yine Aile Danışmanları, bu müessesenin olması gerektiği gibi sonlanması konusunda da çiftlere destek verir. Mali düzenlemeler, çocuk bakımı yâda diğer tüm konularda çiftlere tarafsız yaklaşan Aile Danışmanları daima ”aile kurumunu en iyi şekilde sonlandırmak” konusunda da hizmet verir.

Boşanma haricinde yaşanan ölüm, kayıp yada diğer olumsuz olguların varlığında ise yine Aile danışmanları ailelere terapi sağlar. Görüşme ve uygulanan psikolojik testler sonucunda ailenin yaşadığı sorunlar tespit edilir ve psikolojiye göre terapiler şekillendirilir. Ortalama 5-10 seans olarak verilen Aile danışmanlığı hizmeti 90 dakika kadar sürmektedir. Ankara Aile Danışmanlığı hizmeti veren yetkili kişi olarak söylemeliyim ki bazı ailelere 1-2 seanslık aile terapileri yeterli olabilmektedir. Elbette bu yaşadığınız problemler yâda kişi sayısıyla değişebilecek bir süreçtir.

Aile Danışmanını Nasıl Seçmelisiniz?

Aile danışmanlığına başvurmanız gerektiği esnada nereye yâda nasıl başvurmanız gerektiği konusunda kafa karışıklığı yaşamanız çok normal. Aile kurumuyla ilgili sorun yaşayan kişiler, genellikle bireysel terapilere başvurmaktadır. Ancak, sizler bireysel terapi ile değil ancak ve ancak Aile Terapileri ile sorunlarınıza yanıt bulabilirsiniz. Bu nedenle, Aile Danışmanlığı hizmeti almak için ilk olarak Aile danışmanınızı seçmeniz gerekiyor.

Ankara Aile Danışmanlığı hizmeti veren yetkili kişi olarak “ Aile Danışmanı” seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç noktaya değinmek istedim. Seçeceğiniz danışmanın Aile Danışmanlığı konusunda özel bir eğitim almış olmasının yanında güvenilir, güleryüzlü ve deneyim sahibi kişilere başvurmanızı önermekteyim.

Çift Danışmanlığı Ankara

Aile Danışmanlığı tarafından sağlanan “Aile Terapileri” ile birlikteliklerini kurtaran kişileri gören çiftler de kendi içlerinde yaşadıkları sorunları çözmek için “Çift Danışmanlığı Ankara” merkezimize başvurmaktadır. Her ne kadar Aile Danışmanlığı’nın inceleme alanlarına girse de Çift Danışmanlığı farklı uygulamalara ve müdahalelere tabidir. Bu sebeple, “ Çift Danışmanlığı” konusunda uzmanlaşmış ve bu konuda eğitim almış kişilere başvurmak sorunun çözümü konusunda oldukça önemli bir husustur.

Çift Terapisinde Neler Olur?

İki kişi arasında yaşanan anlaşmazlıklara ve problemlere odaklanan Çift Terapilerine sıklıkla sevgililer, nişanlılar ve flört aşamasında olan kişiler kabul edilir. Bireylerin arasında var olan probleme odaklanan Çift Terapisinde sıklıkla bireysel problemleri görmekteyiz. Örneğin, kişilerden birinde “anksiyetik bozukluk” durumu söz konusu iken diğerinde ise inatçılık söz konusu olabilir. Ancak Çift Terapisinde danışman, çiftler arasındaki çatışma konusunu ortaya çıkartıp, bunun çözümü için yapılabilecek şeyleri çiftlere sunar. Çiftlerin daha çok zevk aldığı bir ilişkiye sahip olması konusunda öneriler sunan danışman, çiftlerin davranışlarını kendi istekleri doğrultusunda nasıl değiştirebileceklerini tanımlar. Bunu da, çiftlerin birbirlerini nasıl etkin şekilde dinleyebileceklerini, yarışmaktan nasıl vazgeçeceklerini, ortak amaçlar çerçevesinde nasıl buluşabileceğini ve sorumlulukları nasıl ortaklaşa paylaşabilecekleri konusuna değinerek sağlar. Bu esnada danışman, bazen bir arabulucu, bazen bir psikoterapi uzmanı misyonu edinerek çiftlere yaklaşır.

Ankara Aile Danışmanlığı Hizmetine Ne Zaman Başvurulmalı?

 • Sadakatsizlik sonucunda çıkan olumsuz olgularda
 • İletişim kuramama, yanlış anlaşılma yâda şiddetli geçimsizlik yaşanması halinde
 • İş ve özel hayat konusunda yaşanan dengesizlik sorunlarında
 • Çocuklarla yaşanabilecek tüm problemlerde ve okul sorunlarında
 • Ölüm vakalarında
 • Aile içi çatışmalar söz konusu olduğunda
 • Çocuklukta yaşanan travmalarda
 • Boşanıp yeniden evlenmeye hazırlanan çiftlerin bu kararın doğru olup olmadığı konusunda endi duyması halinde
 • Aile içi cinsel taciz durumlarında
 • Aile içi şiddet yaşanması durumunda aile bireyleri “Aile Danışmanlığı” hizmetini almak için danışmanlara başvurabilir.
Şimdi Ara!
Yol Tarifi