Cinsel Terapist

Proje Açıklaması

Cinsel Terapist Ankara

Yaratılış gereği soyun devam etmesi için kuşkusuz cinsellik şart. Geçmişten günümüze kadar gelen cinsel sorunlar, Türk gelenek ve görenekleri sebebiyle hep üstü örülen sorunlar kategorisinde yer alıyordu. Cinsellik gibi mahremiyet konularında hassas olan bir topluma sahip olmamız sebebiyle genellikle sorunlar çözümsüz kaldığı içinde aile işi şiddet, aldatmalar, boşanmalar ve hatta ölümlerle karşılaşabiliyorduk. Eğitim seviyesinin yükselmesi, boşanmaların artması gibi birçok faktör sebebiyle artık cinsellikte sorunlar gündeme gelmeye başladı ve artık cinsel problemler, grip kadar normalleşme evresini yaşıyor. Cinsel terapist olarak görev alan doktorlar da cinsel hayatında sorun yaşayan birey yada çiftlere, çeşitli terapilerle çözüm önerileri sağlıyor. Cinsel sorunlar konusunda özel eğitimler alan Cinsel terapistler, deneyimli psikiyatrist ve psikologlardan oluşur. Ankara Cinsel Terapist uzmanı Psk. Aysun Devran olarak ben de evliliğinde yâda beraberliğinde cinsellik konularında problem yaşayan çift yâda eşlere problemleri çözmek ve mutlu bir cinsellik yaşamaları adına destek olmaktayım. Cinsel terapi nedir, cinsel sorunlar nasıl tedavi edilir, cinsel terapist nasıl seçilmelidir, cinsel terapide hangi cinsellik problemleri çözümlenir, cinsel terapilerde neler yapılıyor konularında merak ettiğiniz her konuya yer verdiğim bu yazıda her sorunuzun yanıtını bulabilirsiniz.

Cinsel Terapi Nedir?

Cinsellik, kuşkusuz nüfusun artması ve içinde bulunduğumuz sistemlerin sürdürülmesi için en gerekli şeylerden birisi. Bu açıdan bakıldığında elbette cinsellikteki sorunlar çok büyük çaplı görünmese de duygular ve kişilik açılarından bakıldığında problemler çığ gibi büyüyebiliyor. Cinsel hayatında mutsuz olan bir erkek, karısını aldatabiliyor, kadın eğer ki cinsellikte istemediği durumlara maruz kalıyorsa psikolojik rahatsızlıklar baş gösterebiliyor. İntiharlar, saldırgan haller ise cinsel sorunların yarattığı vahim olaylar arasında yerini alıyor.

Türkiye’de cinsellik yâda cinsel ilişki kavramları ahlaken “ayıp, günah” gibi kelimelerde geri plana atılıyor. Günümüzde boşanmaların artması, evliliklerde aldatmaların görülmesi ve farklı cinsel eğilimlerin olması sebebiyle cinsel terapistlere, büyük ihtiyaç duyuluyor.

Cinsel terapi dediğimiz kavram; cinsel sorunlar karşısında, danışanlara nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini gösterebilecek ve aralarındaki problemi nasıl çözebileceklerini öğretebilecek psikiyatristlerin yada psikologların yaptığı terapileri içeriyor. Çiftlere yada bireylere uygulanan kognitif davranış tedavisini içeren cinsel terapilerde diğer terapi ve tedavi yaklaşımlara da başvurulabilir.

Cinsel Sorunlar Nasıl Tedavi Edilir?

Günlük ruh halimiz yâda duygu durumumuz nasıl ki, çevresel koşullardan etkileniyorsa cinsellikle ilgili fiziksel yâda duygusal durumumuz olumsuz yönde etkilenebilir. Yani, cinsellik sadece fiziksel problemlerden oluşan bir problem olmayıp duygusal açıdan da cinsel problemler gün yüzüne gelebilir. Yerleşmiş inançlar, görüşler ve korkular cinsellikle ilgili sorunları beraberinde getirebilir. Cinsel bozuklukların ortaya çıkışında etkili olan bu durumların varlığında ikili ilişkilerde problemler ortaya çıkarken tekli ilişkiler de cinsellikten soğuma ve evlenmeme isteği gün yüzüne çıkabilir. Cinsel problemlerin tedavisinde ise tüm bu faktörlerin önemli rolleri bulunmaktadır. Ankara Cinsel Terapist uzmanı Psk. Aysun Devran olarak belirtmeliyim ki; şikâyetler aynı olsa da şikâyetin kaynağı farklı olduğundan dolayı farklı terapiler yâda yaklaşımlar gerekebilir. Bu nedenle cinsel terapilerde,  kişiler ile birebir görüşme ve faktörlerin değerlendirilmesi çok önemli bir husustur.

Cinsel sorunların tedavi edilmesinde bu sorunun oluşumuna yol açan etkenler tespit etmek ilk aşama olmalıdır. Kişiyle görüşülerek sorun ortaya çıkarılır ve neden olabilecek etkenler saptanır. Cinsel sorunları ve nedenleri ortaya koyduktan sonra ise ilaç yada psikoterapi yöntemleri danışanlara terapist tarafından önerilir. Eğer ki cinsel sorunlar, tıbbi yâda biyolojik bir sebepten ötürü gelişmişse tedavide yine ilaç veya diğer tıbbı tedavilerle mümkün olacaktır. Bu durum söz konusu olduğunda ise ürologlar, psikiyatristler kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tedaviyi gerçekleştirebilirler. Ancak ve ancak unutulmaması gereken konu şudur ki, bireyler cinsel sorunlar konusunda genellikle psikoloji olarak da olumsuz etkilendiği için bu problemin çözümünü geciktirebilir yâda engelleyebilirler. Bu nedenle, yaşanan tüm cinsel sorunlar için ilk olarak mutlaka psikologlar yâda psikiyatristlere danışmak çok önemlidir.

Cinsel Terapist Size Nasıl Yaklaşır Ve Probleminizi Nasıl Çözer?

1970’lerden beri “Cinsel Terapi” Dünya ve Türkiye’nin her yerinde yapılan terapiler arasında yer alıyor. Erken boşalmadan vajinismusa kadar birçok cinsel sorunu ele alan ve cinsel terapileri gerçekleştiren cinsel terapistler, sizin tüm mahremiyet haklarınızı korur. Cinsel problemleriniz ne olursa olsun, siz istemeden yada onay vermeden 3.şahıslara hiçbir şekilde bir terapist bilgi paylaşımında bulunmaz. Siz problemlerinizi anlatırken odada hiçbir şekilde kamera kaydı, ses kaydı gibi kaydedici aygıtlar bulunmaz ve teknolojiden tamamen yalınlaştırılmış bir ortamda terapist sizi dinler.

Dünyada ve Türkiye´de 1970´lerden beri “Cinsel Terapi” ile vajinismus ve erken boşalma olgularının pek çoğu başarıyla, cinsel isteksizlik, erkeklerin sertleşme bozukluğu ve kadınların uyarılma ve orgazm bozuklukları gibi diğer cinsel işlev bozuklukları da büyük ölçüde tedavi edilmektedir. Cinsel sorunun tipine ve sorunlu çifte göre değişiklikler olmakla birlikte, cinsel tedaviler ortalama olarak 2-4 ay ve 6-10 seans sürer, ama kişiye göre bir iki görüşme ile kısa zamanda düzelen vakalar olabildiği gibi, tedavisinin bir iki yıl sürmesi gereken vakalar da olabilir.

Cinsel Terapist Nasıl Seçilir?

Cinsel sorunların ortadan kaldırılması hususunda cinsel terapistinizin de size yaklaşımı ve sunacağı çözüm önerileri çok önemli bir faktör. Cinsel terapi eğitimi almamış ve bu konuda deneyimsiz olan terapistler yada uzmanlar sizi sadece dinlemekten öte gidemez. Cinsellik konularında gerekli eğitimleri almış ve hastalarından memnuniyet ibareleri alan cinsel terapistleri seçmeniz, yaşadığınız problemi çözme konusunda çok önemli bir adım olacaktır. Seçiminizi iyi yapmadığınız takdirde ve fayda görmediğinizde cinsel problemlerinizi aşma konusunda kaygı yâda problem yaşamanız ise oldukça yüksek bir ihtimal olacaktır. Bu nedenle, cinsel terapistinizi seçerken aşağıdaki önerilerimize mutlaka kulak verin.

 • Cinsel terapistiniz yaşadığınız şehirde, mümkünse size yakın bir lokasyonda bulunmalı. Örneğin, Ankara’da oturuyorsanız Ankara cinsel terapist uzmanları ile görüşmek sizin terapilere devam etmeniz açısından kolaylık sağlar. Şehir dışından gelen birçok danışanım ulaşım konusunda birçok problem çekiyor. Ancak, seçtiğiniz cinsel terapistin deneyimleri, danışanların yorumları ve doktorun yaklaşımları size olumlu geliyorsa, şehir dışında da cinsel terapistinizi seçmenizde bir sakınca yoktur.
 • Cinselliğe olumlu bakan, tarafsız olabilecek, farklılıklara saygılı ve salt şekilde sizi dinleyebilir bir cinsel terapistle çalışmaya özen gösterin.
 • Sizi gerçekten dinlediğine emin olun. Tanı koymadan önce sizi yeteri kadar dinlemediyse ve gerekli tetkikleri yaptırmadıysa mutlak suretle terapiyi sonlandırın. Sizden yeteri kadar şikayet öyküsü alabilen, gereken tetkikleri isteyen ve tanıyı sonra koyan bir cinsel terapist ile çalışın.
 • Uygulanacak tedaviyi sizle birlikte karar vereceğine emin olun. Sizi tedavi çeşitleri, olanakları ve olabilecekler konusunda bilgilendiren ve kurallar hakkında sizleri aydınlatan terapistler ile cinsel problemlerinizi çözmeye odaklanın. Bu size başarıyı getirecektir.
 • Yasal zorunluluk harici tüm koşullarda hastanın haklarını ve bilgilerini koruyacağına emin olmalısınız.

Cinsel Terapist Ankara Uzmanı Olarak Hangi Cinsel Sorunlarla İlgileniyorum?

 • Kadınlarda uyarılma bozukluğu,
 • Kadın ve erkekte orgazm & cinsel istek bozukluğu
 • Disparoni ( ağrılı cinsel ilişki) sorunu,
 • Erken boşalma
 • Sertleşme problemleri
 • Vajinismus
 • Cinsellikle ilgili yanlış inançlar sonucunda ilişkiye girememe (erkek & kadın)
 • Cinsel güçsüzlük
 • Cinsel bilgi eksikliği
 • Farklı eğilimleri yaşama isteği
 • Çiftler arasında yaşanan cinsellik kökenli sorunlar ve birçok cinsel problemler, Cinsel terapist Ankara merkezimde tedavi edilebilir problemlerdendir.

Cinsel Terapide Neler Yapılır? 

Cinsel tedavilerin nerede yapıldığı tüm danışanlarım gibi elbette sizlerin de en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor. Psikoterapi seanslarımız muayenehanede yâda hastanelerde yapılabilmektedir.

Cinsel terapi konusunda deneyimli ve gerekli eğitimi almış olan benim gibi cinsel terapistler, ilk olarak eşleri tek tek dinler. Cinsel öykü ve cinsel sorun öyküsünü aldıktan sonra sorunun kaynağı tahmini olarak belirlendikten sonra çiftlerle görüşmelere geçilir. Sorunu her iki tarafta dile getirdiğinde yâda uzlaşıldığında tedavi için çiftlerle psikoterapistler birlikte kolları sıvar. Seansların sıklığı, süresi ve temel ilkeleri belirlendikten sonra cinsel ilişkiyle ilgili konulara cinsel terapist mutlaka değinir. Cinsel organların anatomisinden tutunda yanlış cinsel inanışlara kadar tüm konulara girilir ve bu konulardan sonra cinsel terapist ev ödevlerini çiftlere verir.

Ankara Cinsel Terapist Uzmanı Psk. Aysun Devran Sağlıklı Bir Cinsel Yaşamı Size Vaat Ediyor…

Cinsellik, bir evliliğin yâda beraberliğin devam etmesi konusunda %80 oranında oldukça önemli bir konudur. Aşk, tutku gibi duyguların oluşmasında ve sürdürülmesinde çok önemli olan cinsellikte yaşanacak her türlü problemler; sevgi, saygıyı zaman içerisinde yok ederek çatışmalara sebep olabilir. Sevdiğinizle birlikte huzurlu bir yaşam ve sağlıklı bir cinsel deneyim yaşamak istiyorsanız mutlaka cinsel terapistlere başvurmalı, kendinizin ve partnerinizde keşfedecek yepyeni şeyler için adım atmalısınız.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi